Zaczęło się od KURSU ALFA w roku 2009. Kurs był prowadzony w Parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Jurowcach w Wielkim Poście przez Wspólnotę Ezechiasz. Uczestniczyło w nim 11 osób. Potem kolejne edycje KURSU i propozycje wyjazdu na rekolekcje wakacyjne ze Wspólnotą Ezechiasz. W styczniu 2011 r. pojechaliśmy na pierwsze rekolekcje naszej wspólnoty do Hodyszewa i prowadziliśmy Kurs Alfa już własnymi siłami. W połowie stycznia 2012r. wyjechaliśmy do Suraża na rekolekcje wspólnoty. Uczestniczyło w nich 26 osób. Stało się już tradycją, że uczestniczymy w rekolekcjach zimowych i w czasie wakacji. Pierwsze samodzielne rekolekcje wspólnoty odbyły się w roku 2013 w Smolanach.  

Po tych rekolekcjach postanowiliśmy rozważać 10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej jako formacja w ciągu roku (DEUTEROKATECHUMENAT zaczerpnięty z Ruchu Światło-Życie). 

W dniach 7-9 lutego 2014 r. w Hodyszewie przeżyliśmy rekolekcje o 5 krokach do uwolnienia. Wg tej samej metody przeżyliśmy rekolekcje wakacyjne w Stoczku Klasztornym, a w sierpniu uczestnicy deuterokatechumenatu pojechali na rekolekcje ECCLESIA MATER - MATER ECCLESIAEdo Rzymu. Zimowe rekolekcje 2015 w Hodyszewie przeżywaliśmy pod hasłem :CHARYZMAT-WOLNOŚĆ-KOMUNIA, zachęceni nauczaniem Papieża Franciszka. Latem znów Smolany - rekolekcje o Ewangelizacji w kontekście przygotowania do Misji Świętych, które poprowadziliśmy w jesieni w Parafii Opatrzności Bożej w Michałowie. Pomagaliśmy księdzu proboszczowi w przygotowaniach do obchodów 100 rocznicy istnienia parafii i do konsekracji kościoła w Michałowie.  W lutym 2016 r. odprawialiśmy rekolekcje w Hermanówce. Temat: "8 błogosławieństw". W czasie wakacji pojechaliśmy na rekolekcje do Kruklanek. Koncepcja tych rekolekcji była otwarta. Wszyscy mogli zaproponować wyjazd na rekolekcje rodzinie i znajomym. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób. Codziennie rozważaliśmy inny aspekt naszego chrztu (wszak to był rok jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski).  Rok 2017 rozpoczęliśmy rekolekcjami w Hodyszewie o kierownictwie duchowym. Na wiosnę poprowadziliśmy KURS ALFA w Szkole w Kruszewie (Parafia Konowały). Zaowocowało to powstaniem wspólnoty, którą wspieramy duchowo. Podczas wakacjach 2017r., znowu w Kruklankach przeżywaliśmy wspólne rekolekcje, tym razem były to REKOLEKCJE EUCHARYSTYCZNE. W jesieni 2017 r. poprowadziliśmy Alfę w Dobrzyniewie. Większość uczestników to członkowie Odnowy w Duchu Świętym w tej parafii, którzy pragnęli poznać nową metodę ewangelizacji. W Jurowcach odbyło się XXI edycji ALFY w przeciągu 9 lat. Dnia 1 stycznia 2019r. pasterz wspólnoty - Ks. Jerzy Sokołowski został proboszczem Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. W związku z tym część osób z naszej wspólnoty została w Jurowcach i założyła nową wspólnotę pod opieką nowego kapłana. Wspólnota Dobrego Pasterza zachowała swoją nazwę i logo i ma teraz nową siedzibę w Białymstoku przy ulicy Księdza Arcybiskupa  Romualda Jałbrzykowskiego 5, w domu parafialnym Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Już na wiosnę , w marcu 2019r. rozpoczęła się tu pierwsza edycja ALFY.  Wspólnota podjęła też tu posługę liturgiczną w czasie Mszy Świętej o godz. 18.00 w niedziele i we czwartki. 

 

 

Cele naszej WSPÓLNOTY

 

 

  1. Świętowanie Bożej obecności, czyli UWIELBIENIE jest pierwszorzędnym celem każdej wspólnoty i całego Kościoła. Czynimy to przede wszystkim przez LITURGIĘ (pragnienie uczestnictwa w Eucharystii z czasem jest tak wielkie, że chcemy czynić to codziennie). Inwestujemy w diakonie muzyczną, która pomaga nam w uwielbieniu.

 

  1. EWANGELIZACJA – dzielenie się doświadczeniem wiary z innymi, ogłaszanie wielkich dzieł Bożych, które są naszym udziałem. Szukanie nowych form docierania do ludzi ( Kurs Alfa, rekolekcje ewangelizacyjne...)

 

  1. CZYNIENIE UCZNIÓW – proces pomaganie ludziom, by upodabniali się do Jezusa w myśleniu, odczuwaniu i działaniu. Realizujemy to przede wszystkim w małej grupie formacyjnej pod opieką animatora. Bardzo pomocne są w tym procesie DROGOWSKAZY NOWEGO CZŁOWIEKA, które prowadzą nas ku dojrzałości chrześcijańskiej (deuterokatechumenat)

 

  1. SŁUŻBA – Kościół istnieje, by służyć ludziom w aspakcie duchowym, emocjonalnym, w relacjach międzyludzkich, a także w sensie materialnym. Podjecie służby we wspólnocie jest największym przywilejem. Jeśli ktoś nie chce służyć, to znaczy, że ciągle jest skoncentrowany na sobie i uważa, że wspólnota jest dla niego, a nie on dla wspólnoty. Służba jest możliwa już na początku formacji, np. posługa na Kursie Alfa czy udział w diakonii muzycznej, liturgicznej, czytanie Słowa Bożego na Mszy Świętej, asysta ministrancka...

 

  1. PRZYMIERZE WE WSPÓLNOCIE – to swoista konsekracja, aby jeszcze bardziej oddać się służbie Kościołowi. Warunkiem przystąoienia do takiej formy bycia we wspólnocie jest: w miarę możliwości codzienna Eucharystia, regularne korzystanie a sakramentu Pokuty u stałego spowiednika, liturgia godzin w łączności z całym Kościołem, wzrastanie duchowo poprzez uczestnictwo w formacji permanentnej Wspólnoty Dobrego Pasterza, oddawanie dziesięciny na dzieła ewangelizacji, służba we wspólnocie.

 

 

WSPÓLNOTA DAJE MI:

 

  • Boży cel, dla którego mam żyć (MISJA)

  • Bożych ludzi, by z nimi dzielić życie (PRZYNALEŻNOŚĆ)

  • Boże zasady, według których mam żyć (DOJRZAŁOŚĆ)

  • Boże posługiwanie, by nim żyć (SŁUŻBA)

  • Bożą moc, by nią żyć (UWIELBIENIE)

 

Cztery etapy we wspólnocie: 1.Wprowadzamy 2.Wzmacniamy 3.Szkolimy 4.Wysyłamy

 
 

 

GALERIA

Święta

Czwartek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Polecamy strony